Tarihçe

BURSA TİCARET VE SANAYİ ODASI EĞİTİM VAKFI

BUTGEM Eğitim Merkezi;

BEGEV ( Bursa Eğitim Geliştirme Vakfı) kuruluşu:

1992 yılında kurulan Bursa Eğitim Geliştirme Vakfı ( BEGEV ) , 1999 yılında Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın tahsis etmiş olduğu 1400 m2’lik bir alanda Bursa Sanayici ve İş adamları Derneği ( BUSİAD )’in destekleri ile Meslek Eğitimlerine başlamıştır.
 
Daha sonra ise o dönem Bursa Valisi Sayın Oğuz Kağan Köksal’ın koordinasyonunda, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi ( DOSAB ) Yönetimi ve Demirtaş Sanayiciler Derneği 
(DSD) ’nin büyük destekleri ile DOSAB’da kendisine 38 dönümlük bir arazi tahsis edilmiştir.
 
1’inci Eğitim Bloğunun temel atma töreni, 26.12.2004 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
BEGEV , Mesleki Eğitime gönül vermiş pek çok Bursalı iş adamının da katkıları ile inşa edilen 3600 m2’lik yeni binasında 2006 Ocak ayında hizmet vermeye başlamış ,  2006 yılı içinde de BEGEV’in başarılı çalışmalarını gören Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ( BTSO ) da BEGEV’i destekleme kararı almıs ve bunu takiben de Eğitim Kompleksi’nin 2 yeni eğitim bloğunun inşaatını üstlenmiştir. Bu inşaatlar 2007 yılı içinde tamamlanmış olup , BEGEV ’in Mesleki Eğitim ’e tahsis ettiği toplam kapalı alan 12,000 m2’ye ulaşmıştır. 2009 yılında BEGEV , yerini BTSO tarafından kurulan BTSO Eğitim Vakfı – BUTGEM’ e bırakmış, BEGEV’ in tüm kullanım haklarına sahip kılınmıştır. 
 
BUTGEM, ülkemizin önemli sanayi merkezlerinden birisi olan Bursa'da, 2009 yılında eğitim faaliyetlerine başlamıştır.
 
Amaç ; sanayide aranılır, yüksek vasıflı, birlikte çalışma alışkanlığı kazanmış, toplumsal sorumluluk sahibi, bağımsız düşünce yeteneği gelişmiş ve özgüven sahibi teknik elemanlar yetiştirmekte ve ömür boyu eğitim felsefesine uygun Meslek Edindirme ve Meslek Geliştirme programları sunmaktadır.
 
BUTGEM 'in Mesleki Eğitim 'e tahsis ettiği toplam kapalı alan 12,000 m²' dir.
 
Kurumumuzun var oluş nedenleri: 
• Okullarımızda , iş yerlerinde değerlendirilecek,  ileri teknoloji kullanan ve nitelikli 
kalifiye eleman yetişemiyor olması, işletmelerin işe aldıkları bireylere yeniden eğitim vermek zorunda kalması,
• Günümüz koşullarının; çalışanların istihdamda sürekli kalabilmesi için yaşam boyu eğitilmelerini gerektirmesi,bu yol ile sürekli yeniliklerin  takip edilmesi , 
• Bireylerin istihdam edilebilirlik derecesinin arttırılmasının günümüz teknolojisine  uygun, esnek ve pratik teknik eğitimle sağlanabilir olması,
• Sanayiciden gelen, markalaşmaya yönelik tasarım eğitimi talebi ve bu eğitime zemin  oluşturacak, teorik ve teknik eğitim ihtiyacı,
• Gençlerin; bilgi çağına ayak uydurarak ve ileri teknolojiyi kullanarak meslek edinme,  meslek değiştirme ve meslek geliştirme ihtiyaçları,
• Global dünya ekonomisinde,  her türlü temel prensip işletme davranışında ölçülebilir  verimlilik değerlerinin aranması gereği olarak ; bu aklı yaşatarak, firmasını t aşıyabilecek elemanların yetişmesidir . 
 
BUTGEM Eğitim kompleksinde;  tamamen en son teknoloji bilgisayarlarla donatılmış ve yine en son sürüm yazılımların kullanıldığı muhtelif Meslek Eğitimlerine ait ‘Amfi’ düzeninde derslikler olduğu gibi her türlü teçhizatın bulunduğu uygulama atölyeleri de mevcuttur.
Eğitim Merkezimizdeki programlara; mesleğini geliştirmek isteyen veya yeni teknoloji eğitimlerini almak isteyen; meslek lisesi, meslek yüksek okulu ve üniversite mezunları katılabilmektedir. 
 
Ayrıca mesleği olmayan ve Meslek sahibi olmak isteyen en az lise mezunu gençler katılabilmektedir.
 
Eğitimlerimiz Bursa sanayisinin ihtiyaçlarına göre devamlı revize edilmekte ve sertifikalarımız T.C. Milli Eğitim Bakanlığı onaylıdır.
 
Yılda ortalama 2500 kursiyer programlarını tamamlamaktadır .  Kursiyerler, % 80 oranında hemen kurs sonrası istihdam edilebilmektedir.