Başarı Hikayelerimiz

07.Aralık.2018

2012 yılında Aachen Sanayi ve Ticaret Odası Akreditasyon İşbirliği Projesi Çerçevesinde imzalanan protokol ile Butgem bünyesinde verilen eğitimlerin, dünyada teknik ve mesleki eğitimde lider olan Almanya standardında olduğu tescillenerek Butgem Sertifikasına Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlilik kazandırılmıştır. İlk aşamada Argon Kaynakçılığı, Otomasyon Sistemleri ve CNC Operatörlüğü kurslarını kapsayan protokol aynı zamanda kursiyer değişimine de imkan sağlamıştır.
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından 2015 yılında hazırlanan İnsani Gelişme Raporu’ nda örnek kurum olarak gösterilen Butgem başta Balkan Ülkeleri olmak üzere dünya tarafından da yakından takip edilmektedir. Birleşmiş Milletler Yetkililerinin ziyaret ederek tam not verdiği Butgem, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile ortaklaşa gerçekleştirdiği proje kapsamında Bursa’ ya gelen 15 Bosna Hersekli Kursiyere CNC Operatörlüğü Eğitimi vermiştir. Yine ‘Kosova Eğitim Projesi’ kapsamında BTSO, TİKA, UNDP ve Kosova Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte Kosova’dan gelen 17 Bayan Kursiyer BUTGEM’ de Dikiş Makinası Operatörlüğü ve Modelistlik alanlarında eğitimler almışlardır.
Butgem’in önemli bir diğer başarısı da Dünya Odalar Yarışmasındadır. Milletlerarası Ticaret Odası(ICC) ve Dünya Odalar Federasyonu (WCF) tarafından düzenlenen ve küresel ölçekte ticaret ve sanayi odalarını kapsayan 27 ülkeden 53 projenin başvurduğu 2017 Dünya Odalar yarışmasına katılım gösteren Butgem ‘En İyi Eğitim ve Öğretim Projesi’ dalında finale kalarak son 4 proje arasında yer almıştır.
BUTGEM ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı (TİKA) arasındaki ortaklık ile hem ülkemizde hem de Balkan Ülkelerinde birçok ortak eğitim çalışmaları düzenlenmektedir. Bunlara bir örnekte Moğolistanlı gençlere yönelik gerçekleştirilen eğitim programıdır. Suriye’den Kosova’ya, Bosna Hersek’ ten Almanya’ ya kadar birçok ülkeden katılımcıya mesleki eğitim veren Butgem, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı Bursa Eğitim Merkezi ile ortaklaşa gerçekleştirilen projeyle Moğolistan’dan Bursa’ ya gelen 20 Kursiyere 3 ay süresince Elektrik-Elektronik, Oto Elektrik ve 3DS Max- 3D Yazıcı Eğitimleri vermiştir.
Kaliteli İşgücü Yetiştirilmesine Katkıda bulunmak amacıyla Uludağ Üniversitesi ve Butgem arasında imzalanan protokol kapsamında ise Uludağ Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Öğrencileri, Butgem’ de düzenlenen eğitim programlarına katılmaktadırlar. Yaklaşık olarak bir yıl süren eğitimler, mühendis adaylarına teorik bilgilerini uygulamaya dökme imkanı sunarak, aynı zamanda öğrencilerin iş hayatına daha hazır bir biçimde adım atmalarını da sağlamaktadır.
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Butgem arasındaki işbirliği çerçevesinde Bakanlık’ a bağlı mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarındaki Makine Teknolojisi, Metal Teknolojisi, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, Tekstil Teknolojisi ve Bilişim Teknolojisi alanlarının öğretmenlerine yeni teknolojilere dayalı hizmet içi eğitim uygulamasına yönelik 2017 tarihli bir İşbirliği Protokolü imzalanmıştır. Protokol kapsamında Makine Teknolojisi, Metal Teknolojisi, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, Tekstil Teknolojisi ve Bilişim Teknolojileri alanlarında görev yapan öğretmenlere BUTGEM bünyesinde hizmet içi eğitim faaliyetleri düzenlenmiştir.
Türkiye Çalışma Bakanlığı ile İş ve İşçi Bulma Kurumunun İstihdamı arttırmak için yaptığı Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri 10 Projesi kapsamında ise Butgem Bünyesinde 55 kurs açılmış ve yaklaşık olarak 400 kişiye meslek edindirilip istihdam sağlanmıştır. Bu protokol çerçevesinde kursiyerlerin belli alanlarda uzmanlaşmaları sağlanarak aynı zamanda günlük cep harçlığı verilmiştir.
Yine İstihdam Seferberliği kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) imzalanmıştır. Bu projenin koordinatörlüğünü üstlenen Butgem proje kapsamında 300 firma ile irtibata geçmiştir. Firmaların İnsan Kaynakları departmanlarından yetkililer Butgem’ de düzenlenen istihdam toplantısında MEGİP hakkında bilgilendirilmişlerdir. Bu toplantılarda firmalardan personel ihtiyaçları alınmış ve bu kapsamda çalışmalar başlatılmıştır.
Butgem ile Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılmış protokol gereğince de Bursa İlinde bulunan Meslek Lisesi, Düz Lise, Yüksekokul ve Üniversite mezunlarına farklı eğitimler düzenlenmektedir. Şimdiye kadar 30.000’ den fazla kişiye Meslek Edindirme ve Meslek Geliştirme Eğitimleri verilmiştir.
Çocukların hayal gücünü ve tasarım kabiliyetini de geliştirmeyi amaçlayan Butgem, Telden Araba, Maket Robot, Ahşap Oyuncak ve Origami- Kağıt Sanatları kurslarıyla yaz döneminde 9-13 yaş arası çocuklara 15’ er kişilik gruplar halinde eğitimler vermektedir. Bu eğitimlerde öğrencilerin özgüveni artarken diğer taraftan da tasarım ve üretim bilinçleri güçlendirilmektedir. 8 yıldan bu yana düzenlenen yaz kurslarından ise şimdiye kadar yaklaşık 1400 öğrenci faydalanmıştır. Kurslar sayesinde geleceğin tasarım odaklı mühendislerinin yetiştirilmesi sağlanmıştır.
Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren çocuk merkezleri ile de ortak çocuk eğitimleri düzenlenmektedir. Bu doğrultuda 4 yıldır devam eden Telden Araba Kursları çocukların kişisel gelişimine destek olmaktadır.